torstai 4. syyskuuta 2025

Reppu ja reissunainen


Omistan kaikkiaan neljä reppua. Eniten on käytössä kuvan Kånken, joka on pienin ja siksi kätevä arkipäiväkäytössä.  Siinä kulkee kirjastokirjoja useampi tai ruokakauppaostoksia järjellinen (tai aina välillä järjetön) määrä. Uusi Räven on sopiva viikonloppureissuille ja ollut jo kerran käytössä. Ikivanha Asaklitt on talouden yhteiskäytössä ja viisikymmenlitraisen Mustisen ostin lahjarahoilla täyttäessäni viimeksi pyöreitä. Mustisen kanssa ollaan matkattu muutamaksi viikoksi Kotoseen, kun siihen mahtuu niin paljon monen sään vaatetta, kimpsua ja kampsua. 
Olen siis reppuihminen. Henkeen ja vereen.

Jk. Mustinen on oikeasti Terry, mutta pyysin aikoinaan Ykköstä keksimään kivemman nimen. Siitä tuli siis Mustinen.

6 kommenttia:

  1. Jahas, että tällainen aamu. Olin juuri kirjoittanut kommentin, niin netti kaatui! Kokeillaas uudestaan...
    Minäkin olen reppuihminen. Eniten käytän kahta: kangasreppu on päivittäisessä käytössä (paitsi nyt, kun en pääse kotoa mihinkään..) ja äidiltä perimäni kauniin harmaan nappaan selkään, kun lähden isommille ostoksille. Sitten on vielä kahdella eurolla ostamani musta reppu, joka ei näytä niin isolta kuin se on. Oikea syöppö vetää todistetusti sisuksiinsa esim. KOLME kolmen litran viinipänikkää oheistuotteineen!?
    Onnistuuko julkaisu..?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kuvatodisteiden perusteella olen pitänytkin sinua reppuihmisenä!

      Poista
  2. Kolmas reppuihminen ilmoittautuu!
    Olen vain joutunut vaihtamaan reissureppuni kassiin, kun en voi Äidin enkä Tädin luona levittäytyä niin kuin kotona: koetan pitää elintilani eli tavarani mahdollisimman pienenä.
    Juuri eilen katselin kesäksi virkkaamaani laukkua, että taidan pestä sen, vaihtaa napit ja viedä kierrätykseen ja ottaa taas repun käyttöön - kelit alkaa olla sellaiset, että aina pitää olla varuilta ohut neule mukana tällä "Ville-Viluisella". Reppu on siis paras!

    VastaaPoista
  3. Reppu on ainut järkevä tavarankuljetusesine.

    VastaaPoista