Privaattiarkistosta tupsahti esiin viiden vuoden takaa kuva, joka pääsi arvonnassa tälle päivälle. En tiedä, pitääkö kävelijöitä sen kummemmin varoa, kun aika säyseitä ja arvattavia ollaan… Yritän välttää äkkinäisiä tienylityksiä ja kävelen visusti aina oikealla puolella, joka on vasemmalla. - Eilen tein kaksi lenkkiä. Ensimmäinen oli 11,4 km ja toinen 12,9 km.
Jk. Liikennekohteliaisuus on selvästi lisääntynyt! Propsit Petäjävedelle!

Tiedätkö, juuri kävimme ruokaostoksilla ja parkkihallista ulos ajaessamme yksi mies viittä vaille putkahti kulman takaa tiellemme. Hän astui taaksepäin ja teki kohteliaita olkaa hyvät ja ajakaa - eleitä. Vähän säikähdimme tapausta.
VastaaPoistaEli tuo merkki olisi ollut tarpeen!
PoistaJos kävelijä tuijottaa kävellessään kännykkää, saa häntä varoa.
VastaaPoistaHän on muissa maailmoissaan, eikä huomaa mitään, mitä ympärillä tapahtuu.
Oikeastaan se pitäisi lailla kieltää.
Oikeassa olet, kännykkäkävelijät ovat vaarallisia! Me muut emme…
PoistaOlin ylittämässsä suojatietä ja jouduin väistämään. En kuitenkaan autoa. Keskellä ajoväylää seisoi nuori mimmi kameran takana ja kuvasi eläkeikäistä herraa. Liikenne pysähtyi. Viikon kuluttua tunnistin kuvan sanomalehdestä, mies oli näköjään tunnettu paikallispoliitikko. Oliko se kuvauspaikka niin tärkeä? Ehkä protesti autoilua vastaan - kaikki ajakoot polkupyörällä kesät talvet, sekä lapset että satavuotiaat.
VastaaPoista