keskiviikko 22. heinäkuuta 2026

Jaettuja mokia = taidetta


Tampereella on meneillään nykytaiteen katsaus, Taidevaltakunta ´26 -biennaali. Eilen kävin katsomassa näyttelyä Finlaysonin alueella. Kuopus on mukana seitsemän taiteilijan työryhmässä, joka kantaa nimeä MOKA. Työryhmän MOKA -museo oli ihanan hulvaton, ajatuksiaherättävä, samaistuttava ja virkistävä. Omia mokiaan magneettimuodossa sai kerätä seinälle ja niin tein minäkin. Olisihan niitä ollut enemmänkin, mutta tuossa nyt kolme…
Näyttely sekä Finlaysonilla että Haiharassa on avoinna elokuun 16. päivään saakka. 

6 kommenttia:

  1. Kiitos tiedosta.
    Tuosta kaatumisesta tulee mieleen tv:n kotivideot-ohjelma, jossa kaatuillaan. En osaa nauraa toisen tai omallekaan kaatumiselle. Huolestun siitä. Olen saanut aivotärähdyksen kaatumisesta ja siitä toipuminen kesti vuosia. En näe kaatumista mokana, vaan vahinkona.
    Noin muuten kyllä omat mokat joskus naurattaa. Hiljattain nauroin omalle mokalle pitkin päivää useamman kerran. Olipa piristävää.
    Mutta en naureskele toisten vahingoille.
    Meillä ihmisillä on erilaiset "nauruhermot", jotkut nauraa toisille, mutta eivät itselleen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Omat mokat harmittavat ja/tai naurattavat. Toisten mokille voi toki hymähtää.

      Poista
  2. Ai miten mielenkiintoinen idea ! Tänään juuri miehelleni sanoin että kun joka päivä töppäillään niin parempi niille on nauraa kuin alkaa harmitella. Magneetteja kertyisi aika kasa 😀
    Mutta muuten olen samoilla linjoilla kuin edellinen kommentoija. En ikinä katsele Piilokameraa tai ohjelmia joissa ihmiset kaatuvat.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Suosittelen muistamaan tuon MOKA -ryhmän! Heillä on nyt Sipoossa näyttelyn vielä tämän viikon ja sitten marraskuulla Vantaalla Galleria K:ssa.

      Poista
  3. Nyt osui ja uppos! Meinaan tuo alin magneetti, sillä kaaduin (vaihteeksi?) rappusissa (KOVAA) tiistai-iltana. Just mietin tohtisinko kertoa siitä blogissani, mutta kaipa kirjoitan, koska niin minulla on tapana tehdä... Ai jai ja jai!

    VastaaPoista