Tässä talvessa on ollut paljon kauniita yksityiskohtia, kirkasta auringonpaistetta, timantteja hangilla, kovia pakkasia, sopivasti lunta ja hyvä pito jalkojen alla. En siis valita. Ei Mieskään. Kylillä riittää valittajia ilman meitäkin, kun aina on vääränlainen ilma. (Yleensä kaikkein suurimpaan ääneen valittavat ovat niitä, jotka voisivat vetää vällyt korviin aamulla ja torkkua iltaan asti.)
Jk. Hyvää laskiaistiistaita! Kasvishernekeitto on haudutuspadassa valmistumassa.

Samasta aiheesta puhuimme Mursun kanssa maanantaina, kun katselin taas miten paljon eri valkoisen ja harmaan sävyjä luonnossa olikaan ja miten lumi ja jää on muuttanut tuttuja maisemia.
VastaaPoistaKiva, kun ajatukset käy yksiin!
PoistaMuuten minulla on nyt luettavana sellainen uusi, paksu, keltakantinen kirja. Arvaatko, mikä?
Hmm... epäilen, että kannessa on lehmä ja kirjassa puhutaan mm. ruuasta?
PoistaArvasit ihan oikein! 😂
Poista🥰
PoistaKirjailijahan on kirjan kirjoittanut, mutta olisi kiva kuulla (lukea), millaista teksti noin yleisesti oli; oliko se sujuvaa luettavaa - ja oliko paljon kirjoitusvirheitä 😉
Itse kun taitaa olla aika jäävi sellaista arvostelemaan 🤔
Eilen illalla vasta aloitin, mutta sujuvalta tuo alku ainakin vaikuttaa…
Poista