lauantai 11. lokakuuta 2025

Lähimarjat


Jos kerran on olemassa lähilenkki, on myös lähimarjat. Laurila on puolen hehtaarin pientila kangasmetsän keskellä. Eli siis metsäilyyn on lyhyt matka. (Sen verran lähellä kirkonkylää kuitenkin olemme, ettemme ihan metsity.)
Tämän aamun jogurtti tulee saamaan niskaansa tuoreita puolukoita. Useimmiten ne ilmestyvät pöytään pakastimen kautta, joten maku ja suutuntuma on varmasti erilainen. 

6 kommenttia:

  1. Kyllä luonnosta suoraan saa parempia marjoja kuin pakastimesta.

    VastaaPoista
  2. Ei liity puolukoihin, mutta eilen pakastimen alalaatikkoa järkkäillessä löysin sieltä kaksi LITTEÄÄ pussia mustikoita miltä lie vuodelta. Vieläköhän ne voisi käyttää ja jos, niin mihin/miten?

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Meillä kuulemma on keitetty joskus historiallisista marjoista soppaa/keittoa. Ihan ok, vähän voivat olla kuivemman oloisia - kuin pakastekuivattuja.

      Poista
  3. Ihana tuo kuva, tulee puolukan maku ihan suuhun :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oli ihan pakko napata tuo kuva eilen illalla, kun näytti niin kauniilta!

      Poista